Choď na obsah Choď na menu
 


 

 

V niektorých miestach na brehu Kaspického mora ľudia tvrdia, že sea stretli s človekom - obojživelníkom…
"Dlhšiu dobu čosi podivného plávalo súbežne s nami," povedal po pristátí v íránskom Enzeli miestnym novinám kapitán lodi Gafar Gasanov.
"Dlho sme si mysleli, že ide o nejakú veľkú rybu. Ale potom sme si všimli, že na hlave tohto divného tvora sú jasne vidieť vlasy a vpredu to nie sú plutvy, ale … ruky!"

Írančanov však toto rozprávanie neprekvapilo. Od nepamäti si rozprávali príbehy o "človeku z mora". A po publikovaní rozhovoru s kapitánom "Baku" redakcii novín zaplavili listy prostých Íránčanov. Tí jednoznačne dávali najavo, že objavenie podivného tvora vždy súviselo s prebudením podmorskej sopky v oblasti Babolseru a aktivita stožiarov nafty v Kaspickém mori, pri otvorení nových vrtov.

Popisy morského človeka sa príliš nelíšia. Je strednej postavy, skôr menší, 165 - 168 cm vysoký, pevnej stavby tela, s vypuklým bruchom, s chodidlami, podobnými plutvami, so štyrmi prstami na rukách, medzi ktorými sú plávacie blany. Jeho koža má farbu mesačného svitu. Na hlave má tvrdé, čierno - zelené vlasy. Ruky a nohy sú kratšie a silnejšie, ako u normálneho človeka. Veľkým nosom sea podobá delfínovi. Uši sú nepatrné. Hlava je veľká, okrúhla. Ústa sú veľké, s vystupujúcou hornou čeľusťou, s plavným prechodom do šije, bez brady. Podobá sa tak žraločej tlame.

V Íráne tohto obojživelného človeka nazývajú "Runan-šáh", čo znamená víťaz nad vodami a riekami. Hovorí sa, že v miestach jeho pobytu sea náhle nachádza viac rýb, a tam, kde bol videný sa more stáva čistejším a iskrivejším.

Rybári hovoria, že tam, kde se Runan-šáh" objavil, ryby za 2-3 minúty prejavujú veľkú aktivitu. "Runan-šáh" na ich vírenie odpovedá akýmsi bublavým klokotaním. O kontakt s ľuďmi však nemá záujem.

V máji 2004 videli Runan-šáha pri rybárských azerbajdžanských osadách medzi mestami Astara a Lenkoran.

Množstvo svedectiev od serióznych svedkov donútilo miestnych odborníkov k prešetreniu a k názorom, že nemôže ísť len o jediný exemplár, ale o celú rodinu ľudí podmorského sveta.

Vývoj ľudského plodu kopíruje celú evolúciu - určité fáze má aj žiabre. Novorodenci vedia prekvapivo plávať až po dobu 15 dní po pôrode. Nie je to automatický návrat k životu v maternici. Aktivne zadržujú dych, čo v maternici nie je možné. Koordinujú aj svoje pohyby vo vode. Po niekoľkých mesiacoch schopnosť plávať strácajú.

Kaspický Runan-šáh zrejme nie je prvým a jediným predstaviteľom podvodnej vetvy ľudstva. Už Herodotos aj Platón hovorili o obojživelnom človekovi.

Vo vedeckej literatúre "Vesmír a ľudstvo", vydanom roku 1905 v Petrohrade, bol popísaný prípad "morskej ženy" v Karibskom mori. Pozostatky podivných tvorov boli vraj nájdené na pobreží Azorských ostrovoch v roku 1876 a veľmi sa podobali Runan-šáhovi. Známy je i obojživelný človek z Karélie. V roke 1928 na Vedlozeroch ho videlo mnoho obyvateľov, takže tam bola vyslaná vedecká expedícia z Petrozávodskej univerzity. Bohužiaľ, výsledky, ku ktorým expedícia došla, boli utajené a všetci účastníci po niekoľkých rokoch zmizli vo vojne.

Podarilo sa však uchovať svedectvo veliteľa sovietskeho pohraničného oddielu na hraniciach Moldavska a Rumunska, ktorý sa v roke 1963 v rieke Kagul stretol s obojživelným človokem. O tomto príbehu podal správu Nikolaj Nepomjaščij vo svojej knihe "Tajomstvá prírody" (Moskva, 2002).

Správy o obojživelnom človekovi množiacemu sa na pobreží Íránu, donútili odborné kruhy k zahájeniu odborného prešetrenia.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

verim tomu

(beata belasicova, 26. 11. 2008 13:55)

podla mna to je pravda lebo raz som citala ako nijakki vedci objavilki v zime ribu ktora mala ludsku tvar .....................

ha ha ha

(saška BATOROVA, 23. 11. 2008 12:34)

oni su moje sestro emma clio rikki prídte na ostrov mako

fuuuha

(evca , 25. 10. 2008 14:52)

chcela bi som tiez vidiet morkeho cloveka nie niakeho cloveka ktori je zmiesany z niakou zabou , ale nieco take ako ta morska pana ked ja viem ako sa stat morskou panou tak cawesky

morsky clovek

(nelka, 17. 10. 2008 18:12)

je tu super ze nieco objavili

Pre vsetkych

(Janka, 7. 10. 2008 13:35)

Ako je to mozne ze ste morske panni a ja nie a uz asi sto krat som to skusala? Vi klamarki?

Komentik

(LauraR., 30. 9. 2008 15:24)

Poradte mi ako sa mam stat morskou panou.Napiste mi prosim na lulik27@azet.sk

Blbost

(kleus, 12. 9. 2008 19:45)

Podla mna je to blbost ale tak ked som to nevidela neviem posudit

asi

(julia, 31. 8. 2008 13:46)

no neviem ci je to pravda a ci nie ja som to skusila aa iba som vedela dost dlho nedichat moja rada ja skuste to vam sa to mozno podari a preplavala smo asi 1km,za 20 sekunt a vi?

hdrehn

(ggdb, 31. 8. 2008 13:07)

gfhbxgdfghdifhgkihrgiahvdflihgpdgfidggfi

morske panny

(Hanka, 23. 8. 2008 17:22)

viete co?citala som na stranke www.h2o-stacipridatvodu.estranky.sk ,ze:,,americky vedci potvrdili,ze 27.augusta 2008 bude na oblohe vidno Mars tak jasno,ako Mesiac v splne...v tomto pripade sa mozete stat morsou pannou/morskym muzom aj vy!staci len:mat slanu vodu,do nej strcit nohy,mat otvorene okno a pozerat sa na Mars."mno to je asi vsetko...a ak to skusite a nebudete vediet vediet premenit sa naspät na normalneho cloveka tak to nezvalujte namna,lebo ja som to na nete nenasla,ja to len opisujem z tejto stranky,ktoru som napisala na zaciatok.

h2o

(....................., 19. 8. 2008 14:35)

necce sa mi to citat .............................

caute

(Mike, 2. 7. 2008 18:45)

Caute

Radim vam to cele precitat je to velmi zaujimave.

A myslim si ze administratorke velmi dlho trvalo objasnit a zohnat tieto zaujimavosti.

Tak zatial ahoj :-)